Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego – baza on-line
Powstanie Wielkopolskie, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. i trwało do 16 lutego 1919 r., było jedyną tak wielką i zwycięską walką o odzyskanie niepodległości w historii naszego Państwa. Dotychczas powstało wiele opracowań, książek, albumów i artykułów na temat Powstania i jego uczestników, ale cały czas brakowało kompletnej listy powstańców i - mówiąc szerzej - uczestników, którzy nie tylko zbrojnie wystąpili przeciwko zaborcy, ale również wspierali Powstanie finansowo i organizacyjnie. Byli to m.in. księża, lekarze i sanitariuszki, gospodarze oferujący Powstańcom schronienie, odzież i wyżywienie, harcerze czy też dzieci dostarczające meldunki.
W setną rocznicę tego zwycięskiego zrywu niepodległościowego, postanowiliśmy uhonorować i oddać cześć tym, którzy w jakikolwiek sposób wymienieni są w opracowaniach, archiwaliach i zachowanych spisach Powstańców. Wiosną 2016 roku rozpoczęliśmy realizację projektu „Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego”. Na podstawie blisko 650 źródeł stworzyliśmy listę zawierającą ponad 80 tys. osób wraz z miejscami ich urodzenia, pochówku, imionami rodziców oraz innymi informacjami. Więcej szczegółów o pomyśle i realizacji projektu znajdziecie w zakładce O projekcie
Opracowana lista uczestników nie jest i zapewne nigdy nie będzie kompletna - wielu Powstańców i osób zaangażowanych w pomoc pozostanie na zawsze bezimiennych. Zamierzamy jednak w oparciu o dostępne źródła uzupełniać i poszerzać listę uczestników Powstania Wielkopolskiego. Zwracamy się zatem z prośbą o kontakt z administratorem projektu w celu skompletowania pełnej listy wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przysłużyli się Powstaniu. Uczestnictwo należy potwierdzić jednak odpowiednim dokumentem (publikacja, legitymacja, poświadczenie, wspomnienia, itp.).
Zachęcamy również do zapoznania się z historią Powstania Wielkopolskiego w artykule prof. Janusza Karwata.
Twórcy projektu
Realizatorem projektu jest Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo”. Dzięki setkom godzin pracy członków i sympatyków tego stowarzyszenia, możliwe stało się opracowanie listy uczestników Powstania Wielkopolskiego. Zobacz, kto zaangażował się w jego realizację.
Wsparcie i podziękowania
Realizacja każdego projektu wymaga nie tylko setek godzin pracy, ale również wsparcia finansowego i życzliwości instytucji dysponujących materiałami źródłowymi. Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które wspierały nas w pracy nad projektem.
Patronat honorowy
Projekt został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka
Wsparcie finansowe
Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w ramach zadania publicznego „Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego - baza on-line” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Wsparcie technologiczne (serwer)
Strona internetowa projektu, podobnie jak inne projekty Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” działa dzięki serwerom udostępnionym przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Współpraca
Szczególne podziękowania przekazujemy również Dyrekcji i Pracownikom: Archiwum Państwowego w Poznaniu, Archiwum Prezydenta RP, Wojskowego Biura Historycznego (Centralnego Archiwum Wojskowego), Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Wykorzystane na stronie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu
Patronat medialny
Swoim patronatem medialnym, projekt objęło Radio Poznań oraz Głos Wielkopolski
Aby wyszukać informację wprowadź samo nazwisko lub nazwisko i imię w formacie „nazwisko, imię”. Dostępne są również rozszerzone kryteria wyszukiwania pozwalające zawęzić listę rezultatów dodatkowymi parametrami.
* * *